A fekete gólyák, fehér rokonaikkal ellentétben nagyon félénk állatok, kerülik az ember közelségét. Fészküket ártéri erdők öreg fáira építik, magasan a lombkoronába, így megtalálásuk nagyon nehéz, majdnem lehetetlen.
„Nagyon ritka, egyedi alkalomnak mondható, hogy egy nap leforgása alatt sikerüljön 9 fekete gólya fiókát megjelölni. Mivel sokkal kevesebb van belőlük, mint a fehér gólyából vonulásáról kevesebbet tudunk, gyűrűzésük segítségével azonban nyomon követhetővé válik ez az útvonal. Szerencsére az Európában jelölt fekete gólyák színes gyűrűit nagy arányban olvassák le és jelentik vissza, így akár arra is esélyünk van, hogy ezekről a fiókákákról hamarosan hírt kapjunk. A jelölés ugyanakkor arra is alkalmas, hogy a visszatérési, túlélési arányukat is vizsgáljuk, amivel a védett területen fészkelő állomány védelmét segíthetjük elő." - mondta el Dr. Szabó D. Zoltán a kolozsvári Babeş-Bolyai Tudományegyetem Biológia-Geológia Karának oktatója.
Az Erdélyi Kárpát Egyesület - Szatmárnémeti munkatársai, mint a Túr Menti Védett Területek kezelői, a tél folyamán alaposan át fésülték az erdőket, így találtak rá három olyan fészkere, melyben tavasszal költeni kezdtek a gólyák.
Márk-Nagy János, az Erdélyi Kárpát Egyesület - Szatmárnémeti ügyvezető igazgatója: „A fajok hosszútávú védelmének érdekében fontos tudnunk, hogy ezek a madarak milyen élőhelyeket részesítenek előnyben, hol és hogyan fészkelnek. Rejtőzködő életmódjukból kifolyólag, ritkán lehet látni őket. Bár eddig is tudtuk, hogy több pár is fészkel a Túr menti öreg erdőkben - épp emiatt lett a fekete gólya a védett területek címerállata -, eddig nem sikerült ráakadnunk nagyobb számban fészkeikre."
A gólya fiókákra alumínium és színes műanyag gyűrűk is kerültek, melyek egyedi azonosítást biztosítanak nekük. A színes gyűrűvel jelöltmadarakat egyszerű egyszerű nyomon követni, hisz egy távcső segítségével könnyedén leolvasható gyűrűje kódja.